Pipette Racks
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (9)
- (57)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (4)
- (32)
- (36)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (56)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (8)
- (6)
- (3)
- (55)
- (4)
- (8)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (84)
Filtered Search Results
Globe Scientific Diamond PosiStop Pipette Carousel Stand
6-place Pipette Carousel Stand designed for Diamond PosiStop pipettes. Keeps up to six pipettes organized, secure, and easily accessible. Durable, space-saving design ideal for efficient benchtop storage and quick pipette retrieval.
Poltex Pipette Controler Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Poltex Pipette Controller Stand securely holds your pipette controller up and out of the way. Hole is 1.125in diameter.
Poltex Pipette Aide Holder - 6 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds popular brands of pipette controllers including Drummond Pipette-Aides or equivalent. Choose from Wall Mount, HB Tape Mount, or Magnet Mount with durable PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 2.25 x 10.5 x 3 in. |
|---|
Poltex Multi-Channel Pipettor and Pipette Aid Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds 2 multichannel pipettes, 4 single channel pipettes, and 1 pipette aid. Choose from Wall Mount, HB Tape Mount, or Magnet Mount with durable PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 3.5 x 14.5 x 3.7 in. |
|---|
Poltex Wall Pipette Rack, 5 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PETG constructed pipette hanger with 5 positions.
| Array | 1 x 5 |
|---|---|
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Product Type | Pipette Rack |
| Size | 9 x 4 x 5 in. |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 5 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipettes |
Poltex 6-Position Pipette Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Organize pipettes.
Poltex Pass Thru Pipette/Tip Box Holder (PETG)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for shared workstations.
Poltex Undermount Low Pro Pipettor Holder - 1 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Undermount serological pipette holder with 1 position that mounts under laboratory bench shelves to save space. Choose from Magnet Mount or Screw Mount options with PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 9.5 x 2.6 x 2.5 in. |
|---|
Poltex Pipettor Hanger
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex Pipettor Hanger with 6 positions holds most popular brands of pipettes.
| Height (Metric) | 94 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 63 mm |
| For Use With (Equipment) | Pipettors |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 322 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipettes |
Poltex™ Wall Pipette Rack Mounts for 5 Pipettes, 1 Multichannel
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pipette/Multichannel pipette holder that holds 5 pipettes and 1 multichannel pipette.
| Height (Metric) | 104 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Product Type | Pipette Stand |
| For Use With (Equipment) | Pipettes, Multichannel Pipettes |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 280 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipettes |
Poltex™ Wall Pipette Rack Mounts for 4 Pipettes, 2 Multichannel
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pipette/Multichannel pipette holder for 4 pipettes and 2 multichannel pipettes.
| Height (Metric) | 104 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Product Type | Pipette Stand |
| For Use With (Equipment) | Pipettes, Multichannel Pipettes |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Positions | 4, 2 |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 280 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipettes |
Poltex Pipette Rack - 10 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ten position pipette (pipettor) rack. Holds up to 10 multi-channel or single channel pipettes. Fits most popular brands of pipettes. Pipettes not included.
Poltex Bracket for Pipette Controller
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Poltex Bracket for Pipette Controller is ideal for hanging pipette controller securely up and out of the way.
| Height (Metric) | 114 mm |
|---|---|
| Length (Metric) | 63.5 mm |
| For Use With (Equipment) | Pipette Controller, Poltex Serological Pipette Holders |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 70 mm |
Poltex Undermount Low Pro Pipettor Holder - 5 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Undermount serological pipette holder with 5 position that mounts under laboratory bench shelves to save space. Choose from Magnet Mount or Screw Mount options with PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 9.5 x 11 x 2.5 in. |
|---|
United Scientific™ Pipette Stand, Horizontal, 12-Place, Plastic
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Safely store your glass pipettes.